• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Giresun-İİBF-693485337688342/?modal=admin_todo_tour
  • https://twitter.com/GIibf
AlışSatış
Dolar8.04588.0780
Euro9.67359.7122
ULUSAL VERGİ SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Giresun Ulusal Vergi Sempozyumu Tamamlandı

Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Giresun Defterdarlığı’nın birlikte düzenledikleri Giresun Ulusal Vergi Sempozyumu, 26-27 Mart 2019 tarihlerinde Giresun Üniversitesi Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Koordinatörlüğünü Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Betül KARAGÖZ YERDELEN, Giresun Defterdarı Musa KOÇULU, Doç. Dr. Kurtuluş Yılmaz GENÇ ve Dr. Öğr. Üyesi Osman SİRKECİ’nin yaptığı sempozyumda, vergi ile ilgili birçok konu ele alındı.
Giresun Ulusal Vergi Sempozyumu, 26 Mart 2019’da Giresun Defterdarı Musa KOÇULU, Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Betül KARAGÖZ YERDELEN, Gelir İdaresi Grup Başkanı Mustafa AKPINAR ve CHP Giresun Milletvekili Necati TIĞLI’nın açılış konuşmalarıyla başladı.

Sempozyumun birinci oturumunda, Doç. Dr. Kurtuluş Yılmaz GENÇ’in oturum başkanlığında, Gelir İdaresi Grup Başkanı Mustafa AKPINAR, “Vergi Duyarlılığı ve Bakanlıkta Kariyer Meslekleri”, Toros Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kamuran ELBEYOĞLU ve Giresun Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Osman SİRKECİ “Kamu Maliyesi ve Vergi Etiği” , GİR-KOOP Yapı Kooperatifleri Birliği Başkanıİbrahim İLYASOĞLU (SMMM) da “Kooperatiflerin Vergi Sorunları ve Çözüm Yolları” konularını ele aldılar.

İlk gün öğleden sonra başlayan, sempozyumun ikinci oturumunda, Giresun Vergi Dairesi Müdürü Celal DEMİR, “Vergide Kayıtdışılık ve Vatandaşlık Bilinci”, Giresun Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Murat SERÇEMELİ, “Risk Odaklı Vergi Denetiminde Elektronik Uygulamalar Üzerine Bir Değerlendirme”, Giresun Mali Müşavirler Denetçiler Derneği BaşkanıSinan DALMAN (SMMM), “Vergi Sorunları ve Meslek Mensuplarının Sorunları”, Giresun Defterdarlığı Gelir Uzmanı Süleyman CÖMERT, “Fındık ve Yeni Ekonomi Modeli” konularında sunumlar yaptılar. İkinci oturumu, Toros Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kamuran ELBEYOĞLU yönetti. 

Sempozyumun üçüncü oturumu Giresun Üniversitesi öğrencilerine ayrıldı. Dr. Öğr. Üyesi Osman SİRKECİ tarafından yönetilen bu oturumda, İlke YARLIGAÇ, “Avrupa Birliği ve Türkiye’de Son Vergi Reformları”, Mehmet Tahsin BAYRAM, “Vergi ve Kalkınma”, İrem BARUT – Sıla GÜLCAN, “Mikro İşletmelerde Vergisel Teşvikler”, İskender ÖZKAYA, “Vergi ve Dışsallık”, Emrullah EŞLİK, “Vergi Kültürü ve Türkiye Değerlendirmesi” başlıklı sunumlarını yaptılar. Giresun Ulusal Vergi Sempozyumu’nun ikinci günü, 27.03.2019, saat: 10:00’da, Dr. Öğr. Üyesi Osman SİRKECİ’nin açılış konuşması ile başladı. Ardından, bildiri yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Sempozyumun ikinci günü, davetli konuşmacılar, Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ersan ÖZ, “Son Düzenlemeler Işığında Vergilemeye Zarif Dokunuşlar”, Selçuk GÜLTEN (SMMM)’ de “E-Mali Uygulamalardaki Son Gelişmeler: E-Vergi Sistemi” başlıklı konuşmaları ile sürdü. Her iki konuşmacıya da GRÜ İ.İ.B.F. Dekanı Prof. Dr. Betül YERDELEN KARAGÖZ tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

Sempozyumun ikinci gününde, dördüncü oturumda, Prof. Dr. Osman SİRKECİ’nin oturum başkanlığında, Ahi Evran Üniversitesi’nden Doç. Dr. Azize Serap TUNÇER ve Demet CEYHAN, “Yerel Gelir Sistematiği Açısından Yerel Vergiler ve Çevre Sorunlarının Çözümünde İşlevleri”, Giresun Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kurtuluş Yılmaz GENÇ, “Vergi ve Demokrasi” ilişkisi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Doğan BOZDOĞAN, “2017 Anayasa Değişikliğinin Vergi Hukukunun Kaynakları Üzerindeki Etkisi: Kanunilik İlkesine İlişkin Tartışmalar”, Ordu Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet FİDAN, “Yerel Yönetimlerin Mali Yapısında Çapraz ve Çoğulcu Denetim Sistemleri”,Hazine ve Maliye Bakanlığı uzmanı Dr. Nahit YÜKSEL, “Türkiye’de Yasama Performansı (1920-2018) ve Vergi ve Bütçe Kanunlarının Durumu” konularını ele aldılar.

Sempozyum, Doç. Dr. Azize Serap TUNÇER’in oturum başkanlığında toplanan ve Gelir İdaresi Grup Başkanı Mustafa AKPINAR, Giresun Üniversitesi İ.İ.B.F. Dekanı Prof. Dr. Betül KARAGÖZ YERDELEN, Giresun Defterdarı Musa KOÇULU, Giresun Üniversitesi İ.İ.B.F. öğretim üyesi Doç. Dr. Kurtuluş Yılmaz GENÇ, Giresun Üniversitesi İ.İ.B.F. öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Osman SİRKECİ veHazine ve Maliye Uzmanı Nahit YÜKSEL’inkatıldığı “Değerlendirme Oturumu” ile sona erdi. Bu oturumda, sempozyumun her yıl tekrarlanması ve uluslararası olarak da bazı yıllarda düzenlenmesi kararlaştırıldı. Oturum ve sempozyum, toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.Sempozyumdaki bütün oturumlar, soru-cevap kısımlarıyla, dinleyicilerin katılımına açık olarak gerçekleştirildi. Birbirinden değerli bilgilerin konu edindiği bu değerli sempozyumda sunulan bildiriler ve yapılan konuşmalar, bu yıl sonuna doğru İİBF WEB Sitesinde e-kitap olarak yayınlanacaktır.